NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Под прожектора НАИМ при БАН ще бъде домакин на изложбата „Хърватското археологическо наследство“
2800
Под прожектора

НАИМ при БАН ще бъде домакин на изложбата „Хърватското археологическо наследство“

Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН  (НАИМ при БАН). Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието. Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н

| 05 Ноември 2024, 13:11 ч.
НАИМ при БАН ще бъде домакин на изложбата „Хърватското археологическо наследство“
НАИМ при БАН ще бъде домакин на изложбата „Хърватското археологическо наследство“
Снимка © НАИМ-БАН

Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН  (НАИМ при БАН).

Певицата Хилда Казасян ще представи програмата „Да обичаш Гершуин“ в Габрово на 5 декември в зала „Възраждане“. Това съобщават организаторите на събитието. 

Проектът „Да обичаш Гершуин“ съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.

Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.

Концертът е продължение на двата изключително успешни филмови проекта – „Да послушаме кино“ и „Световно кино в музиката“, посочват от екипа на певицата. 

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Концерт под надслова "Музикална разходка през вековете" изнесоха в Музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Дуо Con Anima (Виктория Стефанова и Евридика Вълчева), както и ученичките в Средното училище "Сава Доброплодни" Eлиа Узунова и Константина Радева.

Бяха изпълнени Memory (for) Frescobaldi от Ромео Смилков, "Мазурка", оп. 59, No 2 - As Dur от Шопен, "Валс", оп. 69, No 2 от Шопен, Chanson de Martin (Утринна песен), оп. 15, No 2 на Елгар, "Сарабанда" из цикъла "Класично и романтично", оп. 24 от Панчо Владигеров, "Хумореска" из "Миниатюри Шумен", оп. 29 от Панчо Владигеров, едюди от Скрябин, El choclo от Анхел Вилолдо, Palladio от Карл Дженкинс, Прелюд от Светослав Обретенов, "Пасторал" от Георги Златев-Черкин, "Размишление" из музиката към пиесата "Венецианският търговец" от Панчо Владигеров, "Малка фолклорна пиеса" от Иван Спасов

Новият проект на Васко Василев – филмовата премиера на Vasko & The Violin, предизвика голям интерес. Това провокира екипът му да потърси решение за желаещите да видят първи продукцията, затова е обявена нова, допълнителна в клуб Joy Station на 4 ноември, ден преди напълно разпродадената зала 1 на НДК, съобщават от екипа на цигуларя.. 

Турнето носи името на документалния филм Vasko & The Violin, продуциран от компанията Mad in BG, с автори Лора Крумова, Мария Йотова, и оператора Добромир Иванов. Филмът проследява животът и кариерата на Васко Василев от детството му до днес с богат архивен материал, през образованието му в Москва до последните му ангажименти в Лондон, Испания, Италия, Япония и България. 

След София концертите на В

Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.

Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.

„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват организаторите. Те отбелязват, че изложбата ще бъде подредена в централната зала на НАИМ при БАН и може да бъде разгледана до януари 2025 г.

На 6 и 7 ноември Националният археологически институт с музей при БАН  обявява Дни на хърватското археологическо наследство. Събитието се осъществява в партньорство с Посолството на Република Хърватия в София и Археологическия музей в Загреб и ще предложи богата програма от лекции и изложба, посветени на забележителното археологическо наследство на Хърватия.

„Имаме традиционно добри отношения с хърватските колеги“, каза директорът на НАИМ при БАН доц. Христо Попов. „Темите, които са подготвили са интересни, не само за колегите от научните среди, но и за широката общественост“, отбеляза той.

Холивудската актриса Ева Лонгория обяви, че семейството й няма да живее в "американската дистопия" и ще поделя времето си между Испания и Мексико, съобщи Би Би Си. 

В интервю за френското списание "Мари Клер" Лонгория каза, че решението е взето поради промяната в обществените настроения след епидемията от КОВИД-19, както и заради многото бездомници, високите данъци в Калифорния и преизбирането на Доналд Тръмп. Актрисата изтъкна, че нейното семейство е привилегировано, тъй като има възможност да се премести, но "много американци нямат този късмет и са обречени да живеят в американската дистопия". 

Актрисата, станала известна с участието си в сериала "Отчаяни съпруги", е сред агитиращите жените и латиноамериканските избиратели за гласуване в полза на Демократическата партия. 

Ако той спази обещанията си, Америка ще стане страшно място, каза още Лон

Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.

Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.

Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.

Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.

В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело

Три концерта и пет изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ този месец, съобщават от екипа на музея.

През ноември посетителите ще може да разгледат временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, „Умни минерали за умни телефони“.

На 29 ноември ще бъде открита изложбата „Приказки с цветя в музея“ – изложба икебана. Тя ще продължи до 1 декември, отбелязват от екипа на музея. 

Тази вечер и на 21 ноември НМ „Земята и хората“ ще бъде сцена на концерт на Симфониета - Видин. На 16 ноември ще бъде представен концерт от фестивала „Изкуствата за Земята“.

/ВСР

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, планирани от германската столица, предаде АФП.

„Театърът понастоящем изнася над 500 представления годишно в Берлин, като за този сезон заетостта е 99,9%. Тази голяма програма може да бъде поддържана само до края на 2025 г.“, пише институцията на своя уебсайт.

Театърът „Шаубюне“ е изложен пред сериозен риск да фалира, ако не се вземат сериозни мерки“, предупреждават от екипа му.

От няколко седмици берлинската художествена общност се активизира срещу плана на градската управа за намаляване на разходите, който предвижда съкращаване на бюджета на културния сектор с около 130 милиона евро.

Други културни институции също изразиха своето безпокойство по т

 „Дните на хърватското археологическо наследство са част от културната програма на Посолството на Република Хърватия в Република България за 2024 година и предоставят възможност за среща с културно-историческото богатство на Хърватия“, каза Н. Пр. Ясна Огняновац. 

Програмата на Дните на хърватското археологическо наследство включва четири лекции на археолозите д-р Марко Диздар от Археологическия музей – Загреб,  д-р Томислав Билич от Археологическия музей – Загреб, д-р Тино Лелекович от Хърватската академия на науките и изкуствата, и д-р Санин Михелич, директор на Археологическия музей в Загреб между 2016-2023 г. и понастоящем директор на Музея на изкуствата и занаятите в Загреб. 

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Комикът Конан О`Брайън, който обича да се шегува с политиците, ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“ през 2025 г. През кариерата си на телевизионен водещ и ...
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Поради големия интерес гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" в Казанлък ще бъде удължено до 31 март 2025 година. Това съобщават на офици ...
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
За първи път във Видин дуо "Арденца" изпълни рапсодия „ISE” на композитора Георги Андреев. Произведението е част от програмата на концерта „Музика на всички време ...
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Т ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Под прожектора
2800
Под прожектора

НАИМ при БАН ще бъде домакин на изложбата „Хърватското археологическо наследство“

Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи.

| 05 Ноември 2024, 13:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
НАИМ при БАН ще бъде домакин на изложбата „Хърватското археологическо наследство“
НАИМ при БАН ще бъде домакин на изложбата „Хърватското археологическо наследство“
Снимка © НАИМ-БАН

Изложба с тридесет широкоформатни постера, показваща най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата, ще бъде показана в Националния археологически институт с музей при БАН  (НАИМ при БАН).

Експозицията „Хърватското археологическо наследство“ ще бъде открита на 7 ноември, съобщават домакините на събитието.

Певицата Хилда Казасян ще представи програмата „Да обичаш Гершуин“ в Габрово на 5 декември в зала „Възраждане“. Това съобщават организаторите на събитието. 

Проектът „Да обичаш Гершуин“ съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.

Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.

Концертът е продължение на двата изключително успешни филмови проекта – „Да послушаме кино“ и „Световно кино в музиката“, посочват от екипа на певицата. 

„ХаХаХа ИмПро театър“ започва новия театрален сезон с импро шоу на 23 октомври в „Топлоцентрала“, съобщават от трупата.

През следващия месец „ХаХаХа ИмПро театър“ ще се включи в Нощта на театрите.

През втората половина от ноември от трупата ще представят и първия от три спектакъла „Наобратно“. За тях драматурзи ще напишат финал на една пиеса, а останалото ще е импровизация, разказват от „ХаХаХа ИмПро театър“. 

„Наобратно” се реализира с подкрепата на Министерството на културата. 

Австралийската звезда и носителка на "Оскар" Кейт Бланшет е смятана за една от най-добрите актриси на своето поколение - почитателите й познават добре нейните "гъвкави" превъплъщения както в независими филмови продукции, така и в холивудски блокбастъри. Малко в сянка обаче за широката публика сякаш остава нейното друго амплоа - на театралната актриса Кейт Бланшет, която след 6-годишно отсъствие отново ще се завърне на сцената.

Завръщането си към театъра 55-годишната австралийска звезда ще направи на лондонска сцена с ролята на Аркадина в "Чайка" на Чехов. Постановката ще се играе в продължение на шест седмици в театър "Барбикан" в британската столица от февруари 2025 г. Бланшет за последно се изявява на сцената му през 2012 г. 

Догодина ще станат шест години от последната театрална изява на Бланшет в Лондон. През 2019 г., непосредствено преди пандемията от КОВИД-1

Концерт под надслова "Музикална разходка през вековете" изнесоха в Музейния комплекс "Панчо Владигеров" в Шумен проф. Ромео Смилков, Велислава Стоянова, Дуо Con Anima (Виктория Стефанова и Евридика Вълчева), както и ученичките в Средното училище "Сава Доброплодни" Eлиа Узунова и Константина Радева.

Бяха изпълнени Memory (for) Frescobaldi от Ромео Смилков, "Мазурка", оп. 59, No 2 - As Dur от Шопен, "Валс", оп. 69, No 2 от Шопен, Chanson de Martin (Утринна песен), оп. 15, No 2 на Елгар, "Сарабанда" из цикъла "Класично и романтично", оп. 24 от Панчо Владигеров, "Хумореска" из "Миниатюри Шумен", оп. 29 от Панчо Владигеров, едюди от Скрябин, El choclo от Анхел Вилолдо, Palladio от Карл Дженкинс, Прелюд от Светослав Обретенов, "Пасторал" от Георги Златев-Черкин, "Размишление" из музиката към пиесата "Венецианският търговец" от Панчо Владигеров, "Малка фолклорна пиеса" от Иван Спасов

Новият проект на Васко Василев – филмовата премиера на Vasko & The Violin, предизвика голям интерес. Това провокира екипът му да потърси решение за желаещите да видят първи продукцията, затова е обявена нова, допълнителна в клуб Joy Station на 4 ноември, ден преди напълно разпродадената зала 1 на НДК, съобщават от екипа на цигуларя.. 

Турнето носи името на документалния филм Vasko & The Violin, продуциран от компанията Mad in BG, с автори Лора Крумова, Мария Йотова, и оператора Добромир Иванов. Филмът проследява животът и кариерата на Васко Василев от детството му до днес с богат архивен материал, през образованието му в Москва до последните му ангажименти в Лондон, Испания, Италия, Япония и България. 

След София концертите на В

Изложбата ще бъде открита от директора на НАИМ при БАН доц. Попов и Н. Пр. Ясна Огняновац, извънреден и пълномощен посланик на Република Хърватия в София.

„Систематизирана от д-р Санин Михелич, изложбата е разработена в сътрудничество с хърватското Министерство на външните и европейските работи. Тридесет широкоформатни постера ще отведат зрителите на пътешествие из най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата“, разказват организаторите. Те отбелязват, че изложбата ще бъде подредена в централната зала на НАИМ при БАН и може да бъде разгледана до януари 2025 г.

Холивудската актриса Ева Лонгория обяви, че семейството й няма да живее в "американската дистопия" и ще поделя времето си между Испания и Мексико, съобщи Би Би Си. 

В интервю за френското списание "Мари Клер" Лонгория каза, че решението е взето поради промяната в обществените настроения след епидемията от КОВИД-19, както и заради многото бездомници, високите данъци в Калифорния и преизбирането на Доналд Тръмп. Актрисата изтъкна, че нейното семейство е привилегировано, тъй като има възможност да се премести, но "много американци нямат този късмет и са обречени да живеят в американската дистопия". 

Актрисата, станала известна с участието си в сериала "Отчаяни съпруги", е сред агитиращите жените и латиноамериканските избиратели за гласуване в полза на Демократическата партия. 

Ако той спази обещанията си, Америка ще стане страшно място, каза още Лон

Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.

Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.

Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.

Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.

В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело

Три концерта и пет изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ този месец, съобщават от екипа на музея.

През ноември посетителите ще може да разгледат временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, „Умни минерали за умни телефони“.

На 29 ноември ще бъде открита изложбата „Приказки с цветя в музея“ – изложба икебана. Тя ще продължи до 1 декември, отбелязват от екипа на музея. 

Тази вечер и на 21 ноември НМ „Земята и хората“ ще бъде сцена на концерт на Симфониета - Видин. На 16 ноември ще бъде представен концерт от фестивала „Изкуствата за Земята“.

/ВСР

Социалистическа куба, рожденото място на завладелите света салса и други ритми, в момента се предава пред инвазията на южнокорейската поп музика, предаде Асошиейтед прес. 

Азиатската нация и управляваният от комунисти остров са разделяни от 13 000 км разстояние, както и от различни езици и културни традиции. Въпреки това изглежда, че тези бариери падат благодарение на заразителните ритми и сложната хореография на корейския поп.

Корейската популярна музика, или кей поп, стана известна по света, като днес момчешки банди като Би Ти Ес и Ен Си Ти, както и техният женски аналог „Блекпинк“ съперничат на Тейлър Суифт по брой сваляния от мрежата и продажби на албуми.

Сега кей попът бавно навлиза в Куба, където салсата е крал и скоростта на интернет доскоро беше наистина ниска. 

През почивните дни, далеч от Сеул, десетки юноши, носещи плисирани

Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, планирани от германската столица, предаде АФП.

„Театърът понастоящем изнася над 500 представления годишно в Берлин, като за този сезон заетостта е 99,9%. Тази голяма програма може да бъде поддържана само до края на 2025 г.“, пише институцията на своя уебсайт.

Театърът „Шаубюне“ е изложен пред сериозен риск да фалира, ако не се вземат сериозни мерки“, предупреждават от екипа му.

От няколко седмици берлинската художествена общност се активизира срещу плана на градската управа за намаляване на разходите, който предвижда съкращаване на бюджета на културния сектор с около 130 милиона евро.

Други културни институции също изразиха своето безпокойство по т

На 6 и 7 ноември Националният археологически институт с музей при БАН  обявява Дни на хърватското археологическо наследство. Събитието се осъществява в партньорство с Посолството на Република Хърватия в София и Археологическия музей в Загреб и ще предложи богата програма от лекции и изложба, посветени на забележителното археологическо наследство на Хърватия.

„Имаме традиционно добри отношения с хърватските колеги“, каза директорът на НАИМ при БАН доц. Христо Попов. „Темите, които са подготвили са интересни, не само за колегите от научните среди, но и за широката общественост“, отбеляза той.

 „Дните на хърватското археологическо наследство са част от културната програма на Посолството на Република Хърватия в Република България за 2024 година и предоставят възможност за среща с културно-историческото богатство на Хърватия“, каза Н. Пр. Ясна Огняновац. 

Програмата на Дните на хърватското археологическо наследство включва четири лекции на археолозите д-р Марко Диздар от Археологическия музей – Загреб,  д-р Томислав Билич от Археологическия музей – Загреб, д-р Тино Лелекович от Хърватската академия на науките и изкуствата, и д-р Санин Михелич, директор на Археологическия музей в Загреб между 2016-2023 г. и понастоящем директор на Музея на изкуствата и занаятите в Загреб. 

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Комикът Конан О`Брайън ще бъде водещ на церемонията за наградите „Оскар“
Гостуването нa картината „Триптих" на Васил Стоилов в музей „Ахинора" ще бъде удължено до 31 март 2025 г.
Дамите от дуо "Арденца" приемат като своя мисия популяризирането на нова българска музика
Иван Пенчев за 20-годишнината на Quarto: Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.